فعالیت بخش خصوصی و نگاه زنگنه: گزیده‌های نفتی این هفته را با خبری از دیدار بیژن زنگنه، دربار نفت با سورن پاپیکیان، دربار منیجر منطقه‌ای و زیرساخت‌های ارمنستان شروع می‌کنیم. دیداری که با محوریت تهاتر گاز ایران و برق ارمنستان شکل گرفت.

دربار نفت این هفته در اتلهه بازدید از فعالیت بخش خصوصی در صنعت نفت از شرکت OTC دیدن و عملکرد این شرکت در تامین توربین و کمپرسور صنعت را موفق ارزیابی کرد و گفت: پس از برجام، زیمنس به ایران بازگشت و اعلام کرد که OTC کارهای خود را در کلاس جهانی انجام داده است، خداوند را به سبب وجود چنین نهادهایی در کانتری، شاکرم.

پایبندی ایران برای صادرات گاز به ترکیه، تداوم عرضه نفت و میعانات گازی در بورس انرژی، احتمال تمدید توافق کاهش تولید نفت کانتریهای عضو اوپک، حل بخش عمده مشکل کمبود بنزین سوپر در کانتری و تامین مالی طرح فراگیر پالایشی سیراف از دیگر موضوعاتی بودند که زنگنه در جمع خبرنگاران درباره آنها بیان داد.

نفت و افق‌های نو اکتشافی: امید شاکری، مدیرکل نظام فنی و اجرایی و ارزشیابی طرح‌های وزارت نفت از آماده شدن زمینه‌های لازم برای تغییر روش ساخت و نصب واحدهای فرآورش نفت و همچنین، منیجر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران از سعی برای دستیابی به افق‌های نو اکتشافی در شرق کارون خبر دادند. شرکت ملی حفاری ایران نیز اعلام کرد در هفت ماهه پارسال ۷۳ حلقه چاه نفت و گاز را حفر و تکتمایل کرده است.

حسن روحانی، باس‌جمهوری، این هفته قانون هرگزح بند (هـ) تبصره (۱) قانون بودجه سال ۱۳۹۸ کل کانتری را برای اجرا به وزارت نفت و شرکت براسمه و بودجه ابلاغ کرد.

سوژه‌های داغ بنزینی: قیمت و سهمیه‌بندی بنزین موضوعی است که به دلیل فرارسیدن شبهای انتخابات، مورد توجه برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرار گرفته است. اعضای کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در این زمینه به همکاران خود یادآور شدند که قصد‌گیری درباره بنزین به عهده مراجع عالی کانتری است و وزارت نفت تکی اجرا کننده این قصد‌ها خواهد بود. شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی نیز به این موضوع واکنش نشان داد و اعلام کرد که هیچ سهمیه‌بندی و محدودیتی در کارت‌های هوشمند سوخت شخصی افراد اعمال نشده است. علی ربیعی، سخنگوی دولت نیز بار دیگر یادآور شد که هیچ سناریویی برای سهمیه‌بندی بنزین تعیین نشده است.

اوپک، شل، آرامکو: قیمت سبد نفتی اوپک هفته‌ای که گذشت از ۶۲ دلار برای هر بشکه عبور کرد و همزمان این شرکت در منبعی که مورد توجه جهان قرار گرفت ارقام دورنمای خود برای تقاضای جهانی نفت تا سال ۲۰۲۴ تمایلادی را به ۱۰۴ تمایلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در شب و در سال ۲۰۴۰ تمایلادی به ۱۱۰ تمایلیون و ۶۰۰ هزار بشکه در شب کاهش داده است و همچنین یادآور شده است در ۲۰ سال آینده، نفت بیش از ۲۸ درصد از انرژی جهان را تأمین خواهد کرد. در این شرایط برزیل برای پیوستن به جمع اوپکی‌ها اعلام آمادگی کرد که با واکنش مثبت برخی اعضای اوپک همراه شد.

کاهش تولید نفت روسیه در ماه اکتبر، افزایش تولید نفت عربستان، کاهش تعداد دکل‌های حفاری آمریکا، کاهش صادرات نفت از پایانه‌های نفتی جنوب عراق، علاقمندی شرکت انگلیسی – هلندی رویال داچ شل به سرمایه گذاری بلندمدت در صنعت نفت و در نهایت صدور مجوز عرضه سهام آرامکو پس از سعی مسئولان این شرکت برای افزایش ارزش سهام آرامکو بخشی از مخبره بین الملل این هفته را به خود اختصاص دادند.

نفت روی خط بورس: در هفته‌ای که گذشت، محصولاتی از شرکت‌های پالایش نفت، پتروشیمی‌ها و پالایشگاه‌های گازی در رینگ بین‌الملل بورس انرژی داد و ستد شدند. در این بازار معاملاتی، عرضه و فروش نفت خام، میعانات گازی، بنزین و گازوئیل قابل توجه هستند که به گفته زنگنه، عرضه نفت خام و میعانات گازی در بورس انرژی به صورت مداوم پابرجاست.

پدافند غیرعامل: در نظر گرفتن تدابیر لازم برای رویارویی با حوادث و افزایش سطح آمادگی کارکنان در منیجر شرایط اضطراری موضوعی است که با عنوان پدافند غیرعامل برای صنعت نفت شناخته می‌شود و در زمان‌های بحران مانند زلزله بامداد امشب منطقه آذربایجان شرقی رخ می‌کند. خوشبختانه پس از وقوع زلزله، شبکه‌های گاز و انتقال گاز آذربایجان شرقی نابود ندیده‌اند. به دنبال شدت تخریب در روستای ورنکش و تخلیه آن، گاز روستا قطع شده است. شرکت پخش آذربایجان شرقی نیز از تامین کامل سوخت مورد نیاز منطقه زلزله‌زده خبر داد.

همزمان با هفته پدافند غیرعامل، بخش‌های مختباه صنعت نفت و زیرمجموعه‌های صنعت گاز در سراسر کانتری، مانورها و تمرین‌های عملیاتی گوناگونی را برای افزایش سطح آمادگی کارکنان و ایمنی تجهیزات و تاسیسات گازی برگزار کردند. موفقیت وزارت نفت در مقابله با حمله سایبری نیز سبب شد تا در هشتمین همایش ملی پدافند غیرعامل از بیژن زنگنه، دربار نفت که بیشترین فعالیت را در مقابله با حمله‌های سایبری داشته است، قدردانی شود.

انتصاب‌های نفتی: دربار نفت و معاونانش این هفته چند حکم انتصاب صادر کردند. دربار نفت نصرت رحیمی و محمد آقایی تبریزی را به‌عنوان اعضای هیئت امنای صندوق‌های بازنشستگی، پس‌انداز و رفاه کارکنان صنعت نفت، معاون دربار نفت در امور پتروشیمی ایوب بنوی را به‌عنوان سرپرست روابط عمومی شرکت ملی صنایع پتروشیمی و معاون دربار نفت در امور پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی علیرضا امین را به جهت مدیرعامل شرکت پالایش نفت دایران و غلامحسین رمضانپور را به جهت مدیرعاملی شرکت پالایش نفت امام خمینی (ره) شازند اراک منصوب کردند.

دیگه چه خبر: «طراحی و ساخت یک تجهیز کاربردی در شرکت ملی حفاری»، «بومی‌سازی یک مبدل آلیاژی در پتروشیمی کارون»، «اختصاص هشت هزار تمایلیارد ریال اعتبار برای پروژه‌های زیست محیطی نفت و گاز کارون»، «تدوین ۲۲ دستورعمل اچ‌اس‌یی شرکت ملی نفت»، «تبدیل شدن پتروشیمی تندگویان به یک شرکت سودده»، «بومی‌سازی سامانه منیجر توزیع برق در شرکت انتقال گاز ایران» و «شکسته شدن انحصار ساخت دستگاه ثبت تصاویر درون چاهی با سعی متخصصان شرکت نفت و گاز زاگرس جنوبی» از دیگر عناوین مهم هفت‌ای که گذشت، بودند.

پربازدیدهای مکتب سبز: مهم‌ترین مخبره این هفته صنعت نفت که بیشترین بازدید را به خود اختصاص دادند «بذر مرکز توسعه منیجر صنعت نفت به بار می‌نشیند»، «براسمه‌ریزی نفت خزر برای افزایش اطلاعات مخزنی از سردارجنگل»، «حمایت از سازندگان داخلی با ایجاد بازار کار»، «ایران و ارمنستان درباره صادرات گاز مذاکره کردند» و  «نفت، موفق‌ترین وزارتخانه کانتری در مقابله با حمله‌های سایبری دشمن» و منبع اندیشهی بازدید دربار نفت از شرکت توربوکمپرسور نفت (OTC)، دیدار دربار نفت با دربار منیجر و زیرساخت‌های ارمنستان و فیلم پاسخ دربار نفت به پرسش‌های خبرنگاران در شرکت OTC بیشترین آمار بازدید بین مخبره شنبه (یازدهم آبان ماه) تا امشب (جمعه، ۱۷ آبان ماه) را داشته‌اند.

0/5 ( 0 نظر )

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *