به منبع مکتب سبز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه‌ای صبح امشب، یکشنبه، ۲۵ آبان ماه در ابتدای جلسه درس خارج فقه در پی حوادث رخ داده پس از افزایش قیمت بنزین، مطالبی بیان کردند.

مشروح بیانات رهبر انقلاب اسلامی به این شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

و الحمدللّه ربّ العالمین و الصّلاة و السّلام علی سیّدنا محمّد و آله الطّاهرین و لعنة اللّه علی اعدائهم اجمعین

بعد از اینکه بحث را شروع بکنیم، من عرض بکنم که در این یکی دو شب خب یک حوادثی به دنبال مصوبه‌ سران کانتری، سران قوا اتفاق افتاد؛ دیشب، دیشب، پریشب، در برخی از شهرهای کانتری و متأسفانه مشکلاتی هم صحیح شد، بعضی جان باختند و مراکزی تخریب شد، از این کارها هم شد در این یکی دو شبه. چند نکته را باید توجه داشت؛ اولاً وقتی یک چیزی مصوبه‌ سران کانتری هست، آدم باید با چشم خوشبینی به او نگاه کند، بنده در این قضیه سررشته ندارم یعنی تخصص این کار را ندارم، گفتم هم به آقایان؛ گفتم من چون نظرات کارشناس‌ها هم در این قضیه‌ بنزین مختباه است، بعضی‌ها آن را لازم و واجب می‌دانند، بعضی‌ها مضر می‌دانند، بنابراین من هم که مالک‌نظر نیستم در این قضایا؛ گفتم من مالک‌نظر نیستم، لکن اگر سران سه قوه قصد بگیرند، من حمایت می‌کنم. من این را گفتم، حمایت هم می‌کنم. سران قوایند، نشستند با پشتوانه‌ کارشناسی یک قصدی برای کانتری گرفتند، باید عمل بشود به آن قصد؛ این یک نکته.

نکته‌ دوم اینکه خب بله، یقیناً بعضی از مردم از این قصد یا نگران می‌شوند یا ناراحت می‌شوند یا به ضررشان است یا خیال می‌کنند به ضررشان است به هر سرنوشت ناراضی می‌شوند، لکن آتش زدن به فلان بانک این کار مردم نیست، این کار اشرار است؛ کار اشرار است، این را باید توجه داشت. در یک چنین حوادثی معمولاً اشرار، کینه‌ورزان، انسان‌های ناباب وارد میدان می‌شوند، گاهی بعضی از جوان‌ها هم از روی هیجان با اینها همراهی می‌کنند و این‌جور مفاسد را به بار می‌آورند. این مفاسد هیچ مشکلی را صحیح نمی‌کند، جز اینکه علاوه‌ بر هر مشکلی که هست، ناامنی را هم اضافه می‌کند. ناامنی کوچولو‌ترین مصیبت برای هر کانتریی است، برای هر جامعه‌ای است، اینها قصدشان این است. شما ملاحظه کنید در این دو شب تقریباً یعنی دو شب و یک شبی که از این قضایا گذشته همه‌ مراکز شرارت دنیا علیه ما این کارها را ترغیب کردند، از خانواده‌ منحوس خبیث خاندان پهلوی تا مجموعه‌ خبیث و جنایتکار منافقین، اینها دارند مرتباً در فضای مجازی و در جاهای دیگر تشویق می‌کنند ترغیب می‌کنند که این شرارت‌ها انجام بگیرد. من عرضم این است هیچ کس به این اشرار یاری نکند، هیچ انسان عاقل و شایسته‌ای که به کانتری خودش علاقه‌مند است، به زندگی راحت خودش علاقه‌مند است، به اینها نباید یاری بکند؛ اینها اشرارند، این کارها کار مردم معمولی نیست.

مسئولین هم البته دقّت کنند، مواظبت کنند، هرچه ممکن است از مشکلات این کار کم کنند. حالا من دیشب دیدم در تلویزیون که بعضی از مسئولان محترم آمدند گفتند که ما مراقبیم که این افزایش قیمت سبب افزایش قیمت اجناس و کالاها نشود؛ خب بله این مهم است، چون الان گرانی هست، بنا باشد باز اضافه بشود گرانی خب این برای مردم خیلی مشکلات صحیح می‌کند، باید مراقبت کنند. این مراقبت‌ها را اینها بکنند، مسئولان حفظ امنیت کانتری هم به وظایفشان عمل کنند، مردم عزیز ما هم که خوشبختانه در قضایای گوناگون این کانتری بصیرت خودشان را، آگاهی خودشان را نشان دادند بدانند که این حوادث تلخ از ناحیه‌ کیست و چگونه است، این آتش زدن و خراب کردن و ویران کردن و دعوا کردن و ناامنی ایجاد کردن مال چه کسی است، این را بفهمند توجه کنند که می‌فهمند هم مردم ملتفتند و از اینها فاصله بگیرند. این آن توصیه‌ ما است، مسئولان کانتری هم به وظایف‌شان به‌طور جدی عمل کنند.

بالاخره وقتی یک قصدی گرفته شد از ناحیه‌ سران سه قوه، بحث دولت نیست، بحث یک وزارتخانه نیست، سران سه قوه‌ کانتری نشستند یک قصدی گرفتند؛ به یک پشتوانه‌ کارشناسی هم متکی است. گفتم من مالک‌نظر نیستم در این قضیه لکن به عنوان یک آدمی که می‌بیند مسئولان کانتری قصد گرفتند. زمان امام (رضوان‌اللّه‌علیه) هم همین جور بود، یک کارهایی را مسئولان، سران سه قوه قصد می‌گرفتند و اجرا می‌شد، حالا هم همین جور است. امیدواریم ان‌شاء‌اللّه به یاری مردم، به هم‌افکاری و هم‌افزایی مسئولین و دلسوزی و پیگیری آنها و لطف الهی ان‌شاء‌اللّه این کار به بدترین وجهی پیش برود.

0/5 ( 0 نظر )

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *