به منبع مکتب سبز به نقل از شرکت نفت و گاز پارس، هدف از پیشبرد این پروژه استفاده از ظرفیت‌های خالی همه طرح‌های گازی در بازه زمانی تعمیرات سالانه به شمار می‌رود و با بهره‌برداری از آن، منابع گازی بخش فراساحل پارس جنوبی در زمان تعمیرات واحدهای پالایشگاهی، در دیگر پالایشگاه‌ها قابلیت فرآورش و شیرین‌سازی خواهند داشت.

سیدمحمد بیاتیان، سرپرست طرح‌های تکتمایلی شرکت نفت و گاز پارس، نتایج حاصل از اجرای این پروژه را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: این پروژه افزون بر جلوگیری از توقف تولید گاز در پارس جنوبی، صرفه سرمایهی بالا و بازگشت سرمایه در مدت یک سال، نقش مهمی در کاهش میزان آلودگی هوا خواهد داشت.

به گفته وی، مرحله مهندسی پروژه احداث خطوط لوله گاز ترش میان پالایشگاه‌های پارس جنوبی انجام شده و این پروژه در قالب ساخت و تامین کالا (PC) از سوی پیمانکاران ایرانی اجرایی خواهد شد.

بیاتیان اظهار کرد: بر اساس براسمه طرح‌ریزی شده، پروژه اتصال پالایشگاه‌های پارس جنوبی با اجرای یک رشته خط لوله ۳۲ اینچ به طول ۲.۸ کیلومتر باظرفیت انتقال شبانه ۲۵ تمایلیون مترمکعب گاز ترش معادل یک فاز به منظور اتصال فازهای پالایشگاهی پارس یک و یک خط لوله ۴۲ اینچ به طول ۱۲.۵ کیلومتر با ظرفیت انتقال شبانه ۵۰ تمایلیون مترمکعب گاز ترش معادل تولید دو فاز گازی، در محل پالایشگاه‌های واقع در پارس۲ اجرا خواهد شد.

سرپرست طرح‌های تکتمایلی شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به اینکه در این پروژه حدود ۴۵ کیلومتر خط لوله احداث می‌شود، اتلهه داد: بخشی از خطوط لوله این پروژه، شامل حدود ۲۵ کیلومتر خطوط لوله زیرزمینی و شبمینی به همراه لوله‌های ابزار دقیق است و کار اتصال پالایشگاه‌ها به خطوط اصلی ۳۲ و ۴۲ اینچ از طریق این لوله‌ها امکان‌پذیر می‌شود.

وی با بیان اینکه مشابه این پروژه پیش از این در محدوده دو پالایشگاه پارس جنوبی اجرا شده، یادآور شد: پروژه اتصال خطوط لوله میان پالایشگاهی فازهای ۶ تا ۸ و ۴و ۵ پارس جنوبی در ناحیه پارس یک به بهره‌برداری رسید.

بیاتیان گفت: با اجرایی شدن پروژه احداث خطوط لوله گاز ترش بین پالایشگاه‌های پارس جنوبی، افزون بر فعال شدن بخشی از پیمانکاران و سازندگان داخلی و استفاده حداکثری از توان ملی، فرصت‌ها و ظرفیت‌های نوی برای اشتغال فراهم می‌شود.

0/5 ( 0 نظر )

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *