به‌منبع مکتب سبز، به نقل از منیجر امور اوپک و روابط با مجامع انرژی وزارت نفت، روند مصرف جهانی سوخت‌های فسیلی در دو دهه گذشته با تعهدهای کانتریها بر کاهش پیامدهای تغییر اقلیمی همخوانی ندارد، رشد مصرف ‌نفت خام در سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸ سالانه حدود ۱.۵ درصد و گاز طبیعی سالانه ۲.۶ درصد بوده است. مصرف جهانی زغال‌سنگ نیز تا سال ۲۰۱۳ روندی افزایشی داشته و در سال ۲۰۱۸ نسبت به ۲۰۱۳، معادل ۰.۷ درصد کاهش یافته است.

منبع نو «براسمه محیط‌ زیست شرکت ملل متحد UNEP» با عنوان شکاف تولید نشان می‌دهد براسمه تولید سوخت‌های فسیلی در سال ۲۰۳۰، معادل ۵۰ درصد بیشتر از هدف دو درجه موافقت‌اسمه تغییرات اقلیمی پاریس است.

در این منبع براسمه‌های هفت تولیدکننده برتر سوخت‌های فسیلی (چین، آمریکا، هند، استرالیا، روسیه، اندونزی و کانادا) و سه تولیدکننده با جاه‌طلبی اقلیمی (آلمان، نروژ و انگلیس) بررسی شده است. براسمه تولید زغال‌سنگ کانتریهای یادشده تا سال ۲۰۳۰، معادل ۱۵۰ درصد بیشتر از مقداری است که با هدف دو درجه سازگار است؛ همچنین تا سال ۲۰۴۰، حدود ۴۳ درصد نفت‌ خام بیشتر و حدود ۴۷ درصد گاز طبیعی بیشتر از این هدف تولید خواهند کرد، بنابراین چشم‌انداز پیشرفت اهداف موافقت‌اسمه تغییرات اقلیمی پاریس ضعیف است.

در این شرایط و با وجود سوخت فسیلی ارزان قیمت که از حمایت‌ها و یارانه‌های دولتی برخوردارند، تغییر اساسی در روند کنونی بازار مصرف انرژی جهان میسر نیست. پرداخت یارانه به سوخت‌های فسیلی با خارج کردن بازارهای انرژی از شکل طبیعی، تمرکز سرمایه‌گذاری و تعمیق وابستگی جامعه به اشتغال‌های مرتبط با این سوخت‌ها، روند انتقال انرژی به منابع تنوپذیر را بسیار کند کرده است.

کانتریهای توسعه‌یافته دارای منابع سوخت‌های فسیلی و همچنین کانتریهای در حال توسعه نظیر چین و برزیل که از این منابع برخوردارند، در عمل برای توقف تولید سوخت‌های فسیلی اقتلهی نمی‌کنند. در این رابطه، در منبع براسمه محیط زیست شرکت ملل آمده است: «گرچه بسیاری از دولت‌ها قصد دارند میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای خود را کاهش دهند، اما وقتی با براسمه‌هایی در زمینه محدودسازی تولید یا توسعه سوخت‌های فسیلی روبه‌رو می شوند، در عمل مخالف می‌کنند».

ولادیمیر، پوتین، باس جمهوری روسیه به‌تازگی در سخنرانی مجمع سالانه سرمایه‌گذاری که در مسکو برگزار شد، ضمن حمله به ایده کنار گذاردن سوخت‌های فسیلی، براسمه اتحادیه اروپا برای کاهش وابستگی به گاز را عجیب توصیف کرد و گفت که چنین ایده‌هایی به معنای برگشت بشر به غارنشینی است.

0/5 ( 0 نظر )

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *