به منبع مکتب سبز به نقل از پایگاه خبری کاوش، علی صوفی، فعال سیاسی هرگزح‌طلب و دربار تعاون در کابینه دوم هرگزحات با بیان اینکه طرح افزایش قیمت بنزین قصد زنگنه نبوده است، گفت: نخستین مسئله درباره مطرح شدن استیضاح دربار نفت این است که طرح افزایش نرخ بنزین به‌هیچ‌وجه قصد زنگنه و وزارت نبوده است، همچنین واقعی کردن قیمت بنزین سال‌هاست در دستور کار دولت‌ها قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه افزایش سالانه ۲۰ درصدی قیمت بنزین که در براسمه سوم توسعه پیش‌بینی شده بود، دسترسی به این هدف را در میان‌مدت دنبال می‌کرد، افزود: ارزانی قیمت بنزین آثار منفی بسیاری دارد و قاچاق بنزین نیز که در گذشته بسیار کمتر بود، حالا به‌صورت گسترده جریان دارد و به این مشکلات افزوده شده است.

این فعال سیاسی تصریح کرد: به یاد دارم که در دولت آقای خاتمی نیز بحث گسترده‌ای سالخوردهامون واقعی شدن قیمت بنزین انجام گرفت، اما ازآنجا که تبعات ورمی شدیدی برای آن پیش‌بینی می‌شد، این کار از اندازه‌ای که در قانون براسمه سوم پیش‌بینی شده بود فراتر نرفت.

صوفی اتلهه داد: در همان زمان هم استدلال دربار نفت (بیژن زنگنه) این بود، اگر قرار است قیمت بنزین واقعی شود، هنگامی می‌توان از آن دفاع کرد، که واردات خودرو آزاد شده و خودروهای کم مصرف جایگزین انواع پرمصرف موجود شود. در واقع باید به مردم یاری شود که به خودروهای کم‌مصرف دارای فناوری شب دنیا دسترسی داشته باشند. در این صورت حتی اگر قیمت بنزین افزایش یابد، مردم رضایت خواهند داد و از سوی دیگر با درآمد به دست آمده از افزایش قیمت، می‌توان حمل‌ونقل عمومی را نیز تتوانات کرد. همچنین آلودگی کمتر می‌شد و با نو شدن خودروها، شهرهایمان نیز رنگ و روی بهتر پیدا می‌کرد.

وی با بیان اینکه مافیای صنعت خودرو مانع آزادسازی قیمت بنزین در دولت هرگزحات شد، گفت: این طرح موجه بود، اما روشن بود که اجرای آن به دلیل وجود مافیای صنعت خودرو و مخالف آنها با مشکل روبه‌ر می‌شود و متوقف خواهد شد، همین نیز اتفاق افتاد و این گروه‌ها با طرح دربار نفت مخالف کردند و جلو آن را گرفتند.

0/5 ( 0 نظر )

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *