* سال پایانی فعالیت دولت هشتم (سال ۱۳۸۴) تعداد ۳۴ طرح در حال اجرا با ظرفیت ۳۶ تمایلیون تن به دولت نهم تحویل داده شد؛ این طرح‌ها شامل ۱۳ طرح با پیشرفت فیزیکی بیش از ۹۰ درصد و ظرفیت ۲۲ تمایلیون تن، ۷ طرح با پیشرفت فیزیکی ۶۰ تا ۹۰ درصدی با ظرفیت ۹ تمایلیون تن، ۵ طرح با پیشرفت فیزیکی ۱۰ تا ۳۵ درصد و ظرفیت ۲.۵ تمایلیون تن و ۹ طرح با پیشرفت فیزیکی کمتر از ۱۰ درصد با ظرفیت ۲.۵ تمایلیون تن بوده است. این طرح‌ها در دولت نهم و دهم یکی پس از دیگری افتتاح شدند به‌طوری که تعداد مجتمع‌های پتروشیمی کانتری از ۱۵ مجتمع با ظرفیت ۲۰ تمایلیون تن در سال ۸۴ به ۴۶ مجتمع با ظرفیت ۵۶ تمایلیون تن در سال ۹۲ رسید و درآمدزایی بالایی به همراه داشت.

* وضع دولت یازدهم در به ارث بردن طرح‌های پتروشیمی اما متفاوت از دولت نهم بود. این دولت وارث ۶۷ طرح پتروشیمی نیمه‌کاره با ظرفیت سالانه ۵۹.۴ تمایلیون تن از دولت دهم بود که از این تعداد، تکی ۱۲ طرح دارای پیشرفت بالای ۶۰ درصد بود. این بدان معناست که اولویت دولت نهم و دهم تکی کلنگ زدن طرح‌های پتروشیمی‌ بوده و اولویت دولت یازدهم پایان طرح‌ها. از سال ۹۲ تحالا ۱۵ طرح پتروشیمی با سرمایه‌گذاری ۵.۶ تمایلیارد دلار در کانتری به بهره‌برداری رسیده که ۱۴ طرح تولیدی و یک طرح سرویس جانبی است و ارزش تولیدات این طرح ها ۵.۲ تمایلیارد دلار با احتساب قیمت پایه سال ۹۰ است. به این ترتیب براساس سیاست‌های توسعه وزارت نفت به منظور تکتمایل طرح‌های نیمه کاره، تعداد مجتمع‌های پتروشیمی کانتری از ۴۶ مجتمع در سال ۹۲ هم‌حالا به ۵۶ مجتمع با ظرفیت ۶۶  تمایلیون تن رسیده است.

* پتروشیمی‌های ایلام، لرستان، واحد اسیدسولفوریک ارومیه، مهاباد، فاز سوم پتروشیمی شیراز، واحد PBR/SBR تخت جمشید پارس، فاز ۲ پتروشیمی کارون، پتروشیمی تخت جمشید منطقه ویژه سرمایهی، فاز دوم کاویان، MEG مروارید، پلی‌استایرن انتخاب، کردستان، فاز سوم آمونیاک و اوره پردیس، متانول مرجان و فاز نخست نیروگاه دماوند از طرح‌های صنعت پتروشیمی است که در دولت تدبیر و امید تحالا افتتاح شده‌اند، پتروشیمی‌هایی که دولت نهم و دهم نه تکی زحمت تکتمایل آن را نکشید بلکه اقتله به کلنگ زدن طرح‌های نو کرده بود.

0/5 ( 0 نظر )

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *