مسعود زردویان در گفت‌وگو با خبرنگار مکتب سبز درباره آمادگی پالایشگاه‌های گازی کانتری برای تولید به‌موقع و کافی گاز طبیعی با هدف گازرسانی ایمن و پایدار در فصل زمستان، گفت: ما از ابتدای سال آمادگی‌های لازم برای تولید گاز طبیعی در فصل زمستان را ایجاد کردیم. همه پالایشگاه‌های گازی سراسر کانتری در ۶ ماه نخست پارسال، تعمیرات اساسی را به پایان رساندند تا برای تولید گاز طبیعی در زمستان مشکلی نداشته باشند.

وی افزود: با اقتله‌های انجام شده در بخش پالایش گاز کانتری، موفق شدیم ظرفیت پالایش و فرآورش گاز را به میزان وعده داده شده از سوی مهندس تربتی، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران برسانیم.

مدیر هماهنگی و نظارت بر تولید شرکت ملی گاز ایران، بیان داد: حالا ظرفیت ورودی پالایشگاه‌های گازی کانتری به ۹۰۰ تمایلیون مترمکعب در شب رسیده است.

شایان ذکر است، پس از ورود گاز به پالایشگاه‌ها بخشی از گاز صرف تولید محصولات جانبی و بخش اعظم دیگر صرف تولید گاز طبیعی می‌شود که هر سال برای تامین گاز مورد نیاز بخش داخلی و صادراتی کانتری کافی است. بر این اساس حالا ظرفیت پالایشی سراسر کانتری قابلیت تولید گاز طبیعی تا ۹۰۰ تمایلیون مترمکعب را دارد.

زردویان با اشاره به اینکه هر سال از گاز تولیدشده پالایشگاه‌های گازی کانتری برای ذخیره‌سازی در مخازن سراجه و شوریجه استفاده می‌شود، اظهار کرد: هر سال از گاز تولیدی کانتری در این دو مخزن ذخیره می‌شود تا در فصل سرد سال و هنگامی که میزان مصرف به اوج می‌رسد، از گاز ذخیره‌شده این دو مخزن استفاده شود.

وی درباره فعالیت پالایشی گاز در پارس جنوبی، گفت: تحالا ۱۰ پالایشگاه را در حوزه پارس جنوبی تحویل گرفته‌ایم، دو پالایشگاه دیگر را نیز تا چند ماه آینده و یک پالایشگاه را سال آینده تحویل خواهیم گرفت که در مجموع تعداد پالایشگاه‌ها به ۱۳ واحد می‌رسد و طرح‌های توسعه پارس جنوبی به پایان خواهد رسید.

مدیر هماهنگی و نظارت بر تولید شرکت ملی گاز ایران با اعلام اینکه توسعه پالایشگاه‌های پارس جنوبی با عنوان طرح‌های تکتمایل ظرفیت انجام می‌شود، درباره واحد تولید ماده بودار کننده گاز در پارس جنوبی گفت: نخستین بازدید از این واحد انجام شده و شرایط فعالیت این واحد مطلوب ارزیابی شده است، با توجه به نیاز کانتری به این ماده براسمه ساخت و توسعه واحد یادشده نیز در دستور کار قرار گرفته است.

زردویان درباره تامین پایدار گاز متناسب با توسعه شبکه گازرسانی کانتری، اعلام کرد: همواره تناسب بین تولید و مصرف گاز در کانتری برقرار می‌شود، زیرا توسعه شبکه گازرسانی بدون افزایش ظرفیت تولید گاز طبیعی امکان‌پذیر نیست.

مدیر هماهنگی و نظارت بر تولید شرکت ملی گاز ایران به مردم وعده داد که تا پایان پارسال، هیچ مصرف‌کننده گاز طبیعی در کانتری با مشکل قطع یا افت فشار گاز روبه‌رو نشود.

0/5 ( 0 نظر )

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *