به منبع خبرنگار مکتب سبز، بهزاد محمدی امشب (سه‌شنبه، ۲۴ دی‌ماه) در آیین بهره‌برداری از فاز دوم پتروشیمی تخت جمشید، یاد سردار شهید قاسم سلیمانی، سردار کوچولو ایران، انقلاب و اسلامی را گرامی داشت و جان باختن هموطنان عزیزمان در حادثه تلخ سقوط هواپیمای اوکراینی را تسلیت گفت و اظهار کرد: از خداوند متعال می‌خواهم که آرامش و خوشی را با فضای اندوه و غم که بر مملکت حاکم شده است با اتفاقات خوب و مثبت هرچه زودتر و بیشتر جایگزین کند.

وی بهره‌برداری از فاز دوم پتروشیمی تخت جمشید را نخستین طرح افتتاح‌شده در دور نو طرح‌های جهش دوم صنعت پتروشیمی دانست و افزود: قطار توسعه صنعت با شتاب مناسب در حال حرکت است و تا پایان سال ۱۴۰۰ ظرفیت این صنعت از ۶۶ تمایلیون تن کنونی به ۱۰۰ تمایلیون تن خواهد رسید و کلمه جهش همان‌طور که باس‌جمهوری در شب صنعت پتروشیمی عنوان کردند لایق این حرکت است.

معاون دربار نفت با بیان اینکه تا پایان سال ۹۹ به‌طور میانگین هر ماه یک طرح پتروشیمی افتتاح می‌شود، افزود: طراحی طرح‌های جهش سوم در پنج سال گذشته انجام شده است که از سال ۱۴۰۰ تا سال ۱۴۰۴ محقوقق می‌شود و ظرفیت اسمی صنعت به ۱۳۳ تمایلیون تن و درآمد ۳۷ تمایلیارد دلار می‌رسد.

داخلی‌سازی ۱۶ گروه کاتالیستی صنعت پتروشیمی

محمدی با اشاره به اینکه در ریل‌گذاری جهش سوم پتروشیمی به جهت کیفی‌سازی بیشتر صنعت حرکت می‌کنیم، گفت: حضور بخش خصوصی هوشمند در طرح‌های جهش سوم ۴ برابر طرح‌های جهش دوم خواهد بود.

وی با بیان اینکه در جهش سوم پتروشیمی در زمینه استفاده از فناوری‌های نوین هم در جلب از کانتریهای مالک دانش و هم در تولید سعی شده است، اظهار کرد: به همان شکل که در جهش سوم افزایش ظرفیت را خواهیم داشت، در حوزه دانش فنی، کاتالیست و تجهیزات نیز باید حرکت شتابان داشت.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به اینکه یکی از نگرانی‌های صنعت پتروشیمی کانتری عبور از گاز طبیعی و به همان ترتیب متانول است که دانش فنی PVM از سوی شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی انجام شده است، تصریح کرد: این طرح در سال ۹۹ در اسلام‌دایر غرب با سرمایه‌گذاری ۵۵۰ تمایلیون دلار و در سه بخش گاز به متانول، متانول به پروپیلن و پروپیلن به پلی‌پروپیلن و مشتقات آن شروع خواهد شد.

محمدی با اشاره به اینکه در کل دنیا ۳۳.۵ تمایلیارد دلار بازار کاتالیست داریم که ۵۴ درصد آن وابسته به صنایع پالایشی و پتروشیمی است، افزود: بازار کاتالیست کانتری ۴۰۰ تا ۴۵۰ تمایلیارد دلار است که ۲۵۰ تمایلیون دلار آن سهم پالایش و پتروشیمی است.

وی با بیان اینکه از ۴۰ گروه کاتالیستی صنعت پتروشیمی تحالا ۱۶ گروه ایرانی‌سازی شده است، اظهار کرد: ۹ گروه دیگر نیز تا سال ۱۴۰۰ تجاری‌سازی خواهد شد و بقیه نیز در حال تحقوقیق و توسعه هستند.

استقلال در تجهیزات استوار صنعت پتروشیمی

معاون دربار نفت در امور پتروشیمی با تأکید بر اینکه در تجهیزات استوار صنعت پتروشیمی تقریبا به نقطه خودکفایی و استقلال رسیده‌ایم، اتلهه داد: باید باور کنیم که داخلی‌هایمان می‌توانند و سازندگان ضمن تولید محصول و دانش باید باور کنند و صنعت پتروشیمی باید این باورپذیری را در خود ایجاد کند.

وی درباره توسعه کلان صنعت پتروشیمی تصریح کرد: بیشتر وقت ما در صنعت صرف تولید و افزایش ظرفیت حجمی شده است و باید به جهت توسعه پایدار، تاب‌آور و با ارزش افزوده بالا حرکت کنیم و نباید به وضع موجود اکتفا کنیم و صنعت را باید به یک صنعت پایدار هوشمند تبدیل کنیم.

محمدی با اشاره به اینکه هم‌حالا سعی می‌شود پروژه‌هایی در صنعت تعریف شود که با پروژه‌های گذشته متفاوت‌تر است، گفت: روند توسعه صنعت در کانتری عالی است. هم‌حالا ظرفیت تولید محصول پایه در کانتری ۲۳ تمایلیون تن است که این رقم با جهش دوم و سوم در سال ۲۰۲۵ با ۱۲۶ درصد رشد به ۵۵ تمایلیون تن می‌رسد.

وی با بیان اینکه هم‌حالا ۶۴۰ تمایلیون تن محصول پایه در کانتری تولید می‌شود که به ۸۱۰ تمایلیون تن در سال ۲۰۲۵ می‌رسد و حدود ۲۷ درصد رشد خواهد داشت، اتلهه داد: روند رشد ایران نسبت به دنیا بسیار بهتر است و ظرفیت خیلی خوبی داریم، اما باید نگاهمان به نوع توسعه صنعت باشد و به جهت تولید محصولات با ارزش افزوده بالاتر حرکت کنیم.

پس از عربستانیم

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به اینکه ایران با تولید ۲۳ تمایلیون تن محصول پایه هم‌حالا در میان کانتریهای منطقه در صنعت پتروشیمی دوم و پس از عربستان است، گفت: در سال ۲۰۲۵، تولید عربستان به ۴۳ تمایلیون تن می‌رسد، در حالی که ایران به ۵۵ تمایلیون تن خواهد رسید و رتبه نخست محصولات پایه پتروشیمی را کسب خواهد کرد.

وی با تأکید بر اینکه باید از تک‌محصولی به جهت تنوع‌بخشی محصولات با ارزش افزوده بالا حرکت کرد، گفت: باید مسیر توسعه دنیا را نیز رصد و مطابق با آن سرمایه‌گذاری کنیم.

معاون دربار نفت با بیان اینکه سرمایه‌گذاری کور در صنعت تقریبا از این به بعد به گوشه‌ای رانده می‌شود و ما باید دنبال توسعه با هوشمندی کامل باشیم، اظهار کرد: با توجه به براسمه‌هایی که در وزارت نفت انجام شده ما به این جهت در حال حرکت هستیم.

محمدی گفت: هم‌حالا در سه مگاپروژه‌ای که در حال تعریف در صنعت پتروشیمی هستیم، تعداد خوراک را به‌صورت ترکیبی متنوع کنیم و چند برابر آن محصول تولید کنیم.

سهم ۳۵ درصدی ماهشهر از کل تولید پتروشیمی کانتری

در اتلهه آیین بهره‌برداری از فاز دوم پتروشیمی تخت جمشید، سید امید شهیدی‌نیا اظهار کرد: این طرح نماد استفاده حداکثری از توان داخلی در حوزه فناوری و ساخت است.

وی با اشاره به استمرار جریان توسعه صنعت پتروشیمی در منطقه ماهشهر افزود: این منطقه ظرفیت تولید ۲۶ تمایلیون تن محصولات پتروشیمی را دارد که سهم ۳۵ درصدی از صنایع پتروشیمی کانتری را شامل می‌شود.

مدیرعامل منطقه ویژه سرمایهی پتروشیمی اتلهه داد: ۲۴ طرح در حوزه صنایع بالادستی، میانی پایین‌دستی و تکتمایلی در این منطقه فعال است که بخشی از این طرح‌ها برای نخستین بار در کانتری اجرا خواهند شد که می‌توانند ظرفیت و تنوع تولید را افزایش دهند.

شهیدی‌نیا با تأکید بر اینکه اجرای طرح توسعه منطقه ویژه سرمایهی پتروشیمی به جدیت دنبال می‌شود، گفت: گرفتن مجوزهای مربوطه در حال پیگیری است و امیدواریم این امر مهم به‌زودی محقوقق شود.

فاز دوم پتروشیمی تخت جمشید امشب با حضور سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری باس‌جمهوری و بهزاد محمدی، معاون دربار نفت در امور پتروشیمی به بهره‌برداری رسید. هدف از طراحی و ساخت این طرح تولید سالانه ۵۵ هزار تن «پلی بوتادین رابر»، ۲۰ هزار تن لاتکس، پنج هزار تن «اس‌تی‌پی» و ۱۸ هزار تن «پلی بوتادین رابر» گرید Hips است. تولید پتروشیمی تخت جمشید در صنایع تکتمایلی پتروشیمی به ویژه برای تأمین مواد اولیه صنایع تایر و لاستیک‌ استفاده می‌شود.

0/5 ( 0 نظر )

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *