به منبع مکتب سبز، متن اداره کل روابط عمومی وزارت نفت به این منبع که پنجم بهمن‌ماه ۱۳۹۸ در خبرگزاری فارس منتشر شد به شرح زیر است:

«خبرگزاری فارس اخیراً در خصوص سیاست‌های صادرات گاز کانتری منبع‌هایی منتشر کرده است که در تکه‌ای موارد پاسخ لازم در مورد ابهامات مطرح ارائه شد، اما متأسفانه خبرگزاری فارس بدون توجه به این بیانات، با استمرار طرح این موضوع که ایران از بازار گاز منطقه در حال حذف شدن است و ارائه کدهایی که می‌تواند از سوی رقبا و طرف‌های قراردادی مورد سوءاستفاده قرار گیرد، به رویه خود اتلهه می‌دهد. لذا به‌منظور آگاهی مخاطبان طرح دوباره بیاناتی اجمالی در این خصوص اجتناب‌ناپذیر است.

در ممالکه اخیر خبرگزاری فارس با کارشناسی که خود را متخصص و تحلیلگر در حوزه انرژی معرفی کرده است، ادعا شده که پیمانکاران ایرانی در دولت دهم قرار بوده وامی از سوی دولت ایران گرفتن کنند تا خط لوله‌ای جهت گرفتن گاز صادراتی ایران در خاک پاکستان احداث کنند و پس از این کار، از محل فروش گاز در پاکستان بازپرداخت وام و سود آن را انجام دهند که با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و صدارت مهندس زنگنه در وزارت نفت، جلوی این کار گرفته شده است. برای اطلاع این متخصص و تحلیلگر عزیز که ظاهراً مطلقاً هیچ آشنایی با سازوکارهای مالی و اجرای پروژه ندارند، باید گفت ایران در سال ۱۳۹۲ و در اوج تحریم‌های ظالمانه غرب و استمرار رشد منفی سرمایهی کانتری و برخلاف نص صریح قرارداد امضاشده برای صادرات گاز به پاکستان، چرا باید از اساس قیمت ساخت خط لوله گرفتن گاز را در خاک پاکستان متبعد می‌شد؛ که اگر می‌شد امشب ایشان و سایر همافکارانشان فریاد بر باد رفتن اموال بیت‌المال و باج گازی ایران به دیگران را سر می‌دادند.

ایران در خرداد ۱۳۸۸ یک قرارداد رسمی برای صادرات گاز به پاکستان به امضا رسانده است که تمامی موارد در آن ازجمله شرایط استنکاف طرف مقابل از گرفتن گاز پیش‌بینی شده است، مسئله اینجاست که در یک قرارداد بلندمدت، علاوه بر تعهدات طرفین، ملاحظات متنوع دیگری نیز وجود دارد که قصد در مورد آنها فراتر از اختیارات وزارت نفت بوده و در سطوح بالای دولت باید در مورد آن قصد‌گیری شود. در قرارداد یادشده که مذاکرات برای رفع فرق‌های فی‌مابین اتلهه دارد اصل بر حفظ قرارداد با رعایت منافع ملی و اصول حسن هم‌جواری است و با توجه به ملاحظات طرفین این فرآیند ممکن است تا حصول نتیجه موردنظر مدتی اتلهه پیدا کند، اما معنای آن حذف ایران از بازار گاز پاکستان نیست. چه واردات این کانتری از طریق ال‌ان‌جی دو برابر شود و چه خط لوله ساخته‌نشده تاپی، شبی شبگاری بتواند گاز ترکمن‌ها را به پاکستان بیاورد، تعهد طرف قراردادی برای گرفتن گاز از ایران پابرجاست و البته ایران با رعایت منافع خود فروشنده و پاکستان نیز براساس نیاز خود، خریدار گاز ایران است.

نکته‌ای که یادآوری آن ضروری می‌نماید این است که سیاست کلان جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان کوچولو‌ترین دارنده ذخایر گاز جهان، جایگزینی حداکثری این سوخت پاک با سوخت مایع در داخل کانتری است و پس از آن صادرات گاز با رعایت منافع ملی و با اولویت صدور آن به کانتریهای همسایه نیز براسمه‌ریزی شده است. امری که وزارت نفت در سال‌های اخیر با توسعه پرشتاب میدان گازی پارس جنوبی و همچنین اجرای طرح‌های گازرسانی شهری و روستایی در داخل کانتری از یکسو و از سوی دیگر پیشبرد مذاکرات قراردادی برای صادرات گاز به همسایگان برای تحقوقق آن سعی کرده است که در همین زمینه صادرات گاز به عراق شروع شده و مذاکرات قراردادی با کانتری عمان نیز پیشرفت داشته است.

بدیهی است با رفع تحریم‌های ظالمانه جهان استکبار، شاهد روند جهشی در اجرای سیاست‌های صادرات گاز به سایر کانتریهای منطقه و جهان خواهیم بود زیرا چه بخواهند و چه نخواهند ایران از بازار گاز منطقه و جهان حذف‌شدنی نیست.»

0/5 ( 0 نظر )

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *