به منبع مکتب سبز به نقل از ایرنا، محمود واعظی، باس دفتر باس‌جمهوری در آیین افتتاح طرح اتصال پتروشیمی تبریز به خط اتیلن غرب گفت: افتتاح این طرح تحول بسیار مهمی در پتروشیمی تبریز ایجاد خواهد کرد و این خط، خوراک پتروشیمی را تسهیل می‌کند و در دسترس قرار می‌دهد.

وی افزود: با افتتاح طرح اتصال پتروشیمی تبریز به خط اتیلن غرب، ظرفیت تولید این مجتمع از ۴۴۰ هزار تن هدف‌گذاری‌شده به یک هزار و ۲۰۰ تمایلیون تن افزایش می‌یابد.

بر اساس این منبع، این طرح از پتروشیمی میاندوآب تا پتروشیمی تبریز در ۱۶۵ کیلومتر اجرا شده و دارای ۸ ایستگاه است.

ظرفیت نرمال طرح انتقال خط اتیلن غرب به مجتمع پتروشیمی تبریز ۱۰ تن در ساعت بوده و ظرفیت آن در سال ۱۴۰۱ به ۴۰ تن در ساعت افزایش می‌یابد.

قیمت اجرای این طرح ۸۶ تمایلیارد تومن بوده است.

قرار بود طرح اتصال مجتمع پتروشیمی تبریز به خط اتیلن غرب در میاندوآب از سال ۸۱ در ۱۳ شرکت عملیاتی شود، اما سرانجام پس از چند بار رد شدن، فروردین ۹۴ با شرط و شروطی به تصویب رسید، اما بنا به عدم تأیید تعهدات وزارت نفت و «ام‌پی‌سی» و ضعف پیمانکاری در تأمین لوله و تعهدات اجرایی، عملیاتی نشد و بالأخره از تیرماه ۹۵ مراحل اجرایی آن دوباره پیگیری شد و با همت و همکاری وزارت نفت و منطقهداری آذربایجان شرقی، اجرای این طرح به تصویب رسید و از بیست‌ویکم دی‌ماه ۹۶ در سه فاز عملیاتی شد.

وجود بسترهای لازم منابع انسانی برای بهره‌وری سرمایه و انرژی، ارزش افزوده بالا و توسعه سرمایه‌گذاری، تأثیر مثبت و توسعه سرمایه‌گذاری، تأثیر مثبت و تعیین‌کننده در عملکرد مالی شرکت، صرفه سرمایهی ناشی از تفاوت نرخ اتیلن تولیدی در مجتمع با اتیلن گرفتنی از خط لوله از جمله نقاط قوت این طرح است.

افتتاح پروژه طراحی و ساخت مخزن چهارم ذخیره نفتا

همچنین امشب با حضور باس دفتر باس‌جمهوری طراحی و ساخت «مخزن چهارم ذخیره نفتا و نصب سیستم کنترل و تعویض سیل‌های مخازن» موجود در مجتمع پتروشیمی تبریز افتتاح شد.

عملیات اجرایی طرح «مخزن چهارم ذخیره نفتا و نصب سیستم کنترل و تعویض سیل‌های مخازن» از فروردین سال ۱۳۹۷ شروع و در مدت زمان ۲۳ ماه تکتمایل شد.

برای اجرای این طرح  ۱۸۴ تمایلیارد ریال قیمت شده است.

مخزن چهارم ذخیره نفتا ۱۶ هزار مترمکعب ظرفیت دارد و با قطر ۴۰ متر، ارتفاع ۱۵ متر و وزن ۵۰۰ تن به ظرفیت ذخیره‌سازی خوراک نفتا می‌افزاید.

طرح مجتمع پتروشیمی تبریز در قانون بودجه سال ۱۳۶۶ کل کانتری تصویب شد و کلیات طرح در بهمن‌ماه ۱۳۶۷ به تأیید هیئت‌مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی رسید، فعالیت‌های طراحی و مهندسی در نیمه دوم سال ۱۳۶۸ و عملیات نصب در سال ۱۳۷۱ شروع شد.

شرکت پتروشیمی تبریز در زمینی به مساحت ۳۹۱ هکتار در جوار غربی پالایشگاه تبریز واقع شده است.

0/5 ( 0 نظر )

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *