پارسی و پرنج: هفته برای نفت با خبر امضای قرارداد طرح بهبود گیمافت، افزایش تولید و بهره‌برداری از میدان‌های پارسی و پرنج شروع شد. محمدی، مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب به نمایندگی از شرکت ملی نفت ایران و عباس علی‌دایری، مدیرعامل مپنا امضاکنندگان این قرارداد بودند. مدت این قرارداد که در قالب مدل قراردادی نفت‌خیز جنوب امضا شد ۱۰ سال و ارزش آن هم حدود یک تمایلیارد و ۳۸۰ تمایلیون دلار با هدف دستیابی به حدود ۱۲۱ تمایلیون بشکه تولید تجمعی اضافی عنوان شده است. دربار نفت در این مراسم با تأکید همیشگی خود مبنی بر اینکه باید به‌گونه‌ای کار کنیم که امید و نشاط در دل‌ها زنده باشد از این قرارداد به‌عنوان پنجمین قرارداد با مدل IPC یاد کرد و گفت خوشبختانه ایده‌ای که ما درباره شرکت‌های اکتشاف و تولید (E&P) داشتیم جا افتاده است. مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران هم در این مراسم از اتکای حداکثری به شرکت‌های ایرانی در پروژه‌های بالادستی نفت گفت و مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب هم یادآوری کرد در این دو میدان در مجموع تحالا حدود ۱۰۰ حلقه چاه حفاری شده و  ذخیره نفت درجای پارسی و پرنج حدود ۱۲ تمایلیارد بشکه نفت است.

کک اسفنجی و سوزنی: تفاهم‌اسمه تولید کک‌ اسفنجی و سوزنی در پالایشگاه‌های بندرعباس و امام خمینی(ره) شازند هم این هفته امضا شد. این محصول که از آن به‌عنوان محصول استراتژیک اسم برده می‌شود سبب شد دو دربار کابینه، در نخستین ساعت ‌کاری ۲۱ بهمن‌ماه در باغ کوشک حضور پیدا کنند. وزارت خارجه آمریکا آذرماه پارسال در بیانیه‌ای اعلام کرده بود فروش و انتقال کک نفتی و الکترود گرافیتی به ایران مشمول تحریم‌های واشنگتن شده است. کک ‌سوزنی و الکترود گرافیتی دو ماده اصلی صنایع فولاد است. دربار نفت در این مراسم بر ضرورت تبدیل هر چه سریع‌تر این تفاهم‌اسمه به قرارداد تأکید و عنوان کرد برای اجرای این طرح حدود یک تمایلیارد دلار سرمایه‌گذاری خواهد شد و خروجی نفت کوره واحدهای پالایشی ظرف سال‌های آینده کاهش و تولید فرآورده‌های میان‌تقطیر و سبک افزایش می‌یابد. دربار صمت هم با مثبت ارزیابی کردن همکاری دو وزارتخانه نفت و صنعت، معدن و تجارت در ساخت داخل عنوان کرد که امشب برای ما نوعی «عید» است، زیرا ما از کالایی راهبردی و تفاهم‌اسمه‌ای صحبت می‌کنیم که کانتری را از وابستگی بی‌نیاز می‌کند. معاون دربار نفت در امور پالایش و پخش هم اعلام کرد با امضای این تفاهم‌اسمه برای نخستین بار در کانتری، پالایشگاه بندرعباس سالانه ۶۲۰ هزار تن کک اسفنجی تولید می‌کند که این مقدار دوبرابر کک موردنیاز صنایع آلومینیوم کانتری است. باس گروه سرمایهی دفتر مقام معظم رهبری هم که در این مراسم حضور داشت تأکید کرد با تولید «کک» در پالایشگاه‌های کانتری در مقابل تحریم ایستادیم.

شرکت پالایش و پخش در این هفته افزون بر امضای این تفاهم‌اسمه، از ۴۱ خودرو طرح ملی تبدیل دوگانه‌سوز در شهر اصفهان رونمایی کرد. معاون مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در آیین رونمایی از این خودروها اعلام کرد که همه خودروهای عمومی تا دو سال آینده گازسوز می‌شوند.

پارس جنوبی: با به صدا درآمدن زنگ پایان بخش فراساحل میدان مشترک گازی پارس جنوبی، این هفته هم بخش دریایی پارس جنوبی پرخبر بود. مجری طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی در نخستین شب هفته از پایان عملیات نصب سازه‌های جانبی عرشه اقماری ۱۴D  در بلوک گازی این طرح در آب‌های خلیج‌فارس خبر داد. باس بخش فراساحل فازهای ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی نیز از روشن شدن مشعل آخرین سکوی این طرح در میدان پارس جنوبی‌گفت و اعلام کرد با عملیاتی شدن این سکو بخش فراساحل این طرح به‌طور کامل عملیاتی می‌شود و ظرفیت تولید شبانه گاز در این طرح به ۵۶ تمایلیون مترمکعب می‌رسد. مجری طرح توسعه فاز ۱۳ پارس‌ جنوبی هم ۲۱ بهمن‌ماه عنوان کرد که عملیات بارگیری دو سکوی باقی‌مانده گازی فاز ۱۳ پارس جنوبی (A و C) از یارد صدرا پایان یافت. حالا که بحث افزایش تولید گاز و پارس جنوبی مطرح است، این را هم باید گفت متناسب با افزایش تولید، مصرف هم تخت گاز بالا می‌رود. سخنگوی شرکت ملی گاز ایران اعلام کرد که کل مصرف شبانه گاز در بخش خانگی و تجاری کانتری در شبهای برفی به ۵۹۰ تمایلیون مترمکعب رسید و گاز همه مشترکان وصل است.

 شروع عملیات ساخت کارخانه جمع‌آوری گازهای همراه در غرب کارون، افتتاح دو مرکز درمانی در اهواز، افزایش ظرفیت برداشت گاز از خانگیران و تصویب طرح بهبود و ارتقای واحدهای پاک پساب پالایشگاه‌های پارس‌ جنوبی از دیگر مخبره صنعت نفت در هفته جاری بوده است.

کرونا و بازار نفت: واکنش به کاهش قیمت نفت و برگزاری نشست اضطراری اوپک تحت تأثیر ویروس کرونا در این هفته هم اتلهه داشت؛ دربار نفت در حاشیه امضای تفاهم‌اسمه پارسی و پرنج با اعلام اینکه مباحث مطرح‌شده درباره برگزاری نشست فوق‌العاده اوپک به دلیل شیوع ویروس کرونا فروکش کرد گفت ایران از کاهش تولید نفت به میزانی که اکثریت با آن موافق باشند، حمایت خواهد کرد. عربستان هم این هفته بار دیگر به کاهش قیمت نفت واکنش نشان داد. منابع مطلع از سیاست‌گذاری عربستان در خبری که رویترز منتشر کرد، اعلام کردند این کانتری خواهان این است تولیدکنندگان جهانی نفت با کاهش سریع تولید موافقت کنند، زیرا ویروس کرونا به تقاضا نابود‌زده است. واکنش روسیه اما به نگرانی عربستان هم مطابق پیش‌بینی‌ها بود، «موضع این کانتری درباره تشدید کاهش تولید نفت در شبهای آینده مشخص می‌شود.» در عین حال باس‌جمهوری روسیه این هفته با ایگور سچین، چهره قدرتمند بخش انرژی روسیه، دیدار کرد تا درباره پیشنهاد تشدید کاهش تولید شرکت کانتریهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش رایزنی کنند. نگرانی‌های اوپک در این هفته اما به این موضوع ختم نشد. بازگشت تولید نفت لیبی که طبق آخرین آمار حدود ۱۸۲ هزار بشکه نفت تولید می‌کند می‌تواند قیمت نفت را از این همه پایین‌تر بیاورد. از دیگر مخبره بخش بین‌الملل نفت هم باید به این موضوع اشاره کرد که اداره اطلاعات انرژی آمریکا و اوپک در نوترین منبع خود در پی گسترش ویروس کرونا، برآورد خود را از تقاضای جهانی نفت کاهش دادند.

پیشنهاد هفته: درباره پارس جنوبی و پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس بسیار گفته شده است، اما تلاوت چندباره درباره شاهکارهای تاریخ صنعت نفت ایران باز هم شیرین است. تلاوت این دو منبع توصیه می‌شود. دوباره شیرین مکررات؛ «پارس جنوبی» و «ستاره» سربلند بحران‌ها.

عناوین براسمه‌های خبری هفته آینده (۲۶ تا ۲ اسفندماه)

*کنفرانس توسعه نظام مالی در صنعت نفت.

*نخستین همایش دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها.

*نشست معرفی فرصت‌ها و چارچوب سرمایه‌گذاری در فرآورش نفت خام با استفاده تجهیزات سریع‌الاحداث کارخانه‌ای.

0/5 ( 0 نظر )

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *