گازرسانی به بخش‌های مختباه مصرف در سال‌های گذشته با روند رو به رشد همراه بوده و در کمتر از ۶ سال شاهد ثبت رکوردهای بی‌نظیر در این حوزه بوده‌ایم. از ابتدای فعالیت صنعت گاز تا سال ۹۲ تکی به ۱۴ هزار روستا گازرسانی شده و این در حالی است که تکی از سال ۹۲ تا سال ۹۸ در مجموع به بیش از ۱۵ هزار روستا گازرسانی شده است. سال ۹۸ نیز با تمام فراز و فرودهایش شبهای پایانی را طی می‌کند و در اتلهه نگاهی خواهیم داشت به بخشی از فعالیت‌های صنعت گاز در سالی که گذشت.

سد صنعت گاز در برابر سیل

نوشب ۹۸ با سیل شروع شد و بعضی از منطقه‌های کانتری در شمال، جنوب و غرب کانتری تحت تأثیر این بحران قرار گرفتند، با این حال با توجه به هشدارهایی که از اسفندماه به همه شرکت‌های زیرمجموعه شرکت ملی گاز ایران داده شده بود، مناطق درگیر در آماده‌باش کامل بودند و حتی یک مورد حادثه در شبکه گاز رخ نداد. افزون بر این، دربار نفت با هدف یاری به هموطنان در مناطق سیل‌زده منطقه گلستان و مطابق درخواست ستاد بحران وزارت کانتری، دستور تحویل ۷۰۰ متر خط لوله گاز را به منطقهداری گلستان صادر کرد. افزون بر  خدمات‌رسانی در حوزه گاز، کارکنان صنعت گاز همسو با سیاست‌های مسئولیت اجتماعی اقتله به توزیع اقلام ضروری در میان هموطنان مناطق سیل‌زده کردند.

ضمانت پایداری تأمین گاز البرز تا ۵۰ سال

شروع فاز دوم پروژه خط انتقال گاز بوئین‌زهرا – کرج از دیگر مخبره فروردین‌ماه بود. این پروژه که تا سال ۹۹ به بهره‌برداری می‌رسد پایداری تأمین گاز منطقه البرز را تا ۵۰ سال آینده ضمانت می‌کند.

طول این خط لوله ۷۰ کیلومتر است که یک خط لوله راهبردی ۵۰ ساله گاز به شمار می‌آید و ۲۰۰ تمایلیارد تومن اعتبار برای آن در نظر گرفته شده است. احداث این خط انتقال گاز، در رفع مشکلات گازرسانی منطقه البرز تأثیری بسزا دارد.

ابلاغ احداث فاز دوم پالایشگاه گاز ایلام

اردیبهشت‌ماه با مخبره توسعه در صنعت گاز شروع شد و با بیست‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی پایان یافت. در همین حال، طرح احداث فاز دوم پالایشگاه گاز ایلام از سوی شرکت ملی گاز ایران به شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران ابلاغ شد تا در آینده‌ای نزدیک احداث و راه‌اندازی شود. با احداث و راه‌اندازی فاز دوم پالایشگاه گاز ایلام، خوراک گرفتنی پالایشگاه از ۶.۸ به ۱۰.۲ تمایلیون مترمکعب و تولید محصولات پنج‌گانه به میزان ۵۰ درصد افزایش می‌یابد.

افتتاح ۱۱۹ پروژه گازرسانی در آذربایجان غربی

هم‌زمان با مسافر حسن روحانی، باس‌جمهوری به منطقه آذربایجان غربی افتتاح و شروع عملیات اجرایی پروژه گازرسانی در ۱۱۹ کلید خورد. بر این اساس، عملیات اجرایی ۱۱۹ پروژه گازرسانی در این منطقه با قیمت بیش از ۶۲ تمایلیارد تومن هم‌زمان با مسافر باس‌جمهوری به این منطقه شروع شد.

توسعه گاز در دیار مهربانی

فراهم شدن زیرساخت‌های توسعه گاز در منطقه سیستان و بلوچستان ازجمله رویدادهای خردادماه بود و بر این اساس ۵۲۰ تمایلیارد تومن اعتبار برای توسعه گازرسانی در این منطقه تا پایان سال ۹۸ اختصاص یافت. بر این اساس و در قالب طرح ضربتی گازرسانی به منطقه سیستان و بلوچستان پروژه‌های شرکت‌های معین که از دی‌ماه ۹۷ با ۱۶ گروه عملیاتی برای توسعه گاز در این منطقه وارد عمل شده بودند شاهد پیشرفت‌های قابل توجه شده بود.

تغییر و تحول در برج گاز

تابستان گاز با انتصاب‌هایی در برج گاز شروع شد. بر اساس دستور دربار نفت مبنی بر اعمال محدودیت چهار ساله برای عهده‌داری جهت‌های منیجری در سطح صنعت نفت موج تغییرات در شرکت ملی گاز ایران شروع شد.

بهره‌برداری از پروژه گازرسانی آلاشت

طرح گازرسانی به شهر آلاشت و هفت روستای همجوار با اعتبار بیش از ٨١٠ تمایلیارد ریال چهارم تیرماه با حضور مدیران صنعت گاز، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مقام‌های منطقه مازندران افتتاح شد. گازرسانی به شهر آلاشت در سه فاز اجرای خط تغذیه گاز و شبکه داخلی شهر اجرا شده است. اجرای خط تغذیه گاز شهر آلاشت و روستاهای حومه از سال ۹۱ شروع شد و با قیمت بیش از ۸۱۷ تمایلیارد ریال حالا به مرحله پایانی خود رسیده است.

 امضای تفاهم‌اسمه تبادل فیبر نوری بین شرکت‌های انتقال گاز و خطوط لوله و مخابرات نفت ایران

تیرماه تفاهم‌اسمه تبادل تار فیبر نوری با هدف هم‌افزایی زیرساخت‌های مخابراتی وزارت نفت و در راستای تحقوقق سرمایه مقاومتی، افزایش بهره‌وری و کاهش قیمت‌ها و جلوگیری از موازی‌کاری بین شرکت انتقال گاز ایران و شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران نیز امضا شد.

بی‌نیازی صنعت گاز از خرید یک کالای راهبردی

دانش سامانه‌های پایش و حفاظت در برابر ارتعاشات به‌عنوان یک محصول راهبردی و دارای فناوری بالا تکی در اختیار شرکت‌های محدود و برندهای مطرح خارجی در جهان قرار دارد، اما با توجه به استفاده بسیاری از این تجهیزات در صنایع نفت و گاز به‌ویژه ماشین‌های دوار و مشکلات تأمین نمونه‌های خارجی این محصولات، داخلی‌سازی این تجهیز در دستور کار شرکت انتقال گاز ایران قرار گرفت. با بومی‌سازی این قطعه شبکه انتقال گاز ایران از خرید خارجی آن بی‌نیاز شد و قیمت تمام‌شده محصول نیز نسبت به نمونه خارجی حدود یک‌بیستم است.

افتتاح پروژه‌های گازرسانی آذربایجان شرقی با حضور باس‌جمهوری

مردادماه هم با خبر افتتاح پروژه‌های گازرسانی به پایان رسید. بر این اساس پروژه‌های گازرسانی روستایی، صنعتی و انتقال گاز منطقه آذربایجان شرقی با حضور باس‌جمهوری و مسئولان وزارت نفت و شرکت ملی گاز ایران به‌صورت ویدئوکنفرانس به بهره‌برداری رسید.

دستیابی ایران به دانش تعمیرات خاص توربین‌های زیمنس

با اجرای پروژه‌های تعمیرات پیشگیرانه و اساسی توربین‌های گاز، متخصصان ایرانی شرکت انتقال گاز به دانش تعمیرات خاص بخش ارتعاشی توربین‌های گازی زیمنس دست یافتند. تعمیرات رفع ارتعاشات حرارتی توربین تأسیسات تتوانات فشار گاز جهرم در منطقه ۵ عملیات انتقال گاز با دانش متخصصان شرکت انتقال گاز ایران و شرکت‌های داخلی ضمن بی‌نیاز کردن ایران از خدمات کارشناسی خارج از کانتری، برای هر توربین ۳۵۰ هزار یورو صرفه‌جویی ارزی به همراه داشته است.

شروع بهره‌برداری از ۱۲۵ کیلومتر خط لوله نهم سراسری انتقال گاز

شهریورماه با خبر شروع بهره‌برداری از ۱۲۵ کیلومتر خط لوله انتقال گاز نهم سراسری با ظرفیت ۶۰ کیلومتر مترمکعب همراه بود. خط لوله انتقال گاز نهم سراسری که در کنار خط ششم سراسری عهده‌دار تأمین پایدار انتقال گاز در کریدور غرب کانتری است از مبدا بیدبلند به مقصد مرز بازرگان در حال ساخت است که شهریورماه بهره‌برداری از ۱۲۵ کیلومتر خط لوله احداث شده این خط در منطقه ۷ عملیات انتقال گاز شروع شد.

بهره‌مندی بیش از ٣۶٠٠ خانوار روستایی کرمان از نعمت گاز طبیعی

مهرماه نیز همچون دیگر ماه‌های سال با افتتاح پروژه‌های گازرسانی همراه بود. پروژه گازرسانی به ۲۶ روستا از توابع دهستان‌های دشتاب و شهرستان بافت کرمان با حضور مقام‌های منطقهی برای گازرسانی به ٣هزار و ۶١٠ خانوار روستایی افتتاح شد. با گازدار شدن ۲۶ روستای یادشده ٣ هزار و ۶١٠ خانوار از نعمت گاز طبیعی برخوردار شدند. این پروژه با قیمت‌ای بالغ بر ۴۲ تمایلیارد تومن انجام و در طول اجرای پروژه ۷۰ کیلومتر خط تغذیه و ۱۲۶ کیلومتر شبکه توزیع گاز اجرا شد.

ثبت اولین رکورد مصرف گاز

آبان‌ماه با ثبت اولین رکورد مصرف گاز در سال ۹۸ همراه بود. بر این اساس ۲۸ آبان ماه میزان مصرف گاز طبیعی در بخش خانگی کانتری از مرز ۵۱۶ تمایلیون مترمکعب تکی در یک شب عبور کرد و مجموعه مصرف به ۶۹۳ تمایلیون متر مکعب رسید.

شروع توسعه کوچولو‌ترین مخزن ذخیره‌سازی گاز خاورمیانه

آذرماه، معاون دربار نفت با تشریح وضعیت انجام مطالعات و عملیات اجرایی هفت طرح ذخیره‌سازی گاز طبیعی از انتخاب مجری طرح توسعه مخزن ذخیره‌سازی گاز شوریجه به روش BOT خبر داد و اعلام کرد: حفاری نخستین چاه ارزیابی در مخزن «قزل‌تپه» گلستان شروع شد.

بومی‌سازی ایستگاه‌های سیار تقلیل فشار گاز ورودی شهرها

زمستان هم با مخبرهی در حوزه خودکفایی و بومی‌سازی اقلام و تجهیزات گاز شروع شد. در همین حال نخستین تأسیسات ایستگاه سیار تقلیل فشار گاز ورودی شهرها CGS توسط شرکت گاز منطقه تهران بومی‌سازی شد. قابلیت حمل‌ونقل ایستگاه از طریق ماشین‌آلات سنگین از ویژگی‌های این ایستگاه‌ها است و این طرح قابلیت‌های بسیاری نسبت به دیگر ایستگاه‌ها دارد.

 دهه فجر و افتتاح پروژه‌های گازرسانی

هم‌زمان با دهه مبارک فجر و جشن چهل‌ویکمین سال پیشبی انقلاب اسلامی، بهره‌برداری و عملیات اجرایی حدود ۳ هزار پروژه گازرسانی و توسعه‌ای با قیمت‌های ١٩٠٠٠ تمایلیارد تومن شروع شد. هم‌زمان با این ایام فرخنده، بهره‌برداری و عملیات اجرایی ۱۲ خط انتقال گاز انجام و شروع شد که ۵۷۹ کیلومتر این خطوط در این دهه به بهره‌برداری رسید و عملیات اجرایی ۱۵۹ کیلومتر خطوط لوله های نو نیز در دهه فجر کلید خورد.

طرح پژوهشی شرکت انتقال گاز: تفاضلن طرح وزارت علوم

آخرین ماه سال نیز با رویدادهای پژوهشی از صنعت گاز همراه بود. طرح پژوهشی «ارتقای سیستم منیجر نگهداری و تعمیرات در مسیر الزامات منیجر دارایی‌های فیزیکی در شرکت انتقال گاز» در سال ۹۸ به عنوان طرح تحقوقیقاتی برتر از سوی وزارت علوم، تحقوقیقات و فناوری انتخاب شد. دفتر گاز در سال ۹۸ بسته شد؛ دفتری که در آن رکوردهایی درخشان ثبت شد که نتیجه‌اش برای مردم اشتغال‌زایی، رفاه و محرومیت‌زدایی و برای کانتری رونق سرمایه، حفظ محیط‌زیست و… بود. دفتری که سال ۹۹ نیز بار دیگر باز می‌شود و بر اساس براسمه‌های تعریف‌شده قطعاً شاهد رویدادهای مهمی در آن خواهیم بود.

مهدی مهرابی

هفته‌اسمه مشعل

0/5 ( 0 نظر )

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *