به منبع مکتب سبز به نقل از مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات انرژی، صنعت و معدن این مرکز در منبعی با عنوان اندیشه مصرف گاز طبیعی در بخش خانگی با هدف ارائه اندیشهی روشن از وضع مصرف گاز طبیعی با تاکید بر بخش خانگی آورده است: مصرف گاز در بخش خانگی در ماه‌های سرد و سرد در سال ۱۳۹۷ به‌ ترتیب در حدود ۳۸.۷ و ۱۲.۴ تمایلیارد مترمکعب و کل مصرف گاز در بخش خانگی در سال مذکور حدود ۵۱.۲ تمایلیارد مترمکعب بوده است.

بر اساس این منبع، یارانه گاز طبیعی در بخش خانگی معادل ۴.۹۶ تمایلیارد دلار (یا ۵۴.۶ هزار تمایلیارد تومن) با نرخ تسعیر دلار معادل ۱۱۰۰۰ تومن برآورد شده و سهم بخش خانگی از کل مصرف گاز کانتری (به‌غیر از صادرات) در دهه اخیر کاهشی بوده است، هر چند میزان مصرف مطلق در این بخش روند رو به رشدی داشته است.

بر اساس مطالعات مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی به‌طور کلی، در حدود ۵۱ درصد از مصرف گاز در گروه کم‌مصرف، ۳۶ درصد در گروه مصرف متوسط و ۱۳ درصد در گروه پرمصرف قرار دارند و کل درآمد حاصل از فروش گاز طبیعی در سال ۱۳۹۷ در بخش خانگی، با فرض میانگین قیمت گاز طبیعی ۱۴۳.۶ تومن به ازای هر مترمکعب حدود ۷۳۵۷.۰۸ تمایلیارد تومن برآورد شده است.

این منبع می‌افزاید: میانگین قیمت فروش گاز خانگی در ماه‌های سرد در سال ۱۳۹۷ برابر با ۱۹۳.۵ تومن و در ماه‌های سرد ۱۲۷.۵ تومن به ازای هر مترمکعب بوده و میانگین فروش گاز در بخش خانگی کانتری در طول سال، ۱۴۳.۶ تومن به ازای هر مترمکعب برآورد شده است.

مطالعات مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی تصریح دارد که یکی از دلایل کمتر بودن قیمت فروش گاز در ماه‌های سرد به‌ دلیل نوع تعرفه‌گذاری است به‌طوری‌که نرخ تعرفه گاز در تابستان بیشتر و در زمستان کمتر است.

0/5 ( 0 نظر )

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *