به منبع مکتب سبز به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، بیژن زنگنه، دربار نفت امشب (پنجشنبه، ۱۸ مهرماه) پس از امضای تفاهم‌اسمه‌ همکاری بین معاونت علمی و فناوری ریاست‌ جمهوری و وزارت نفت در حاشیه دوازدهمین نمایشگاه فناوری نانو در جمع خبرنگاران گفت: زیست‌بوم ری به وسعت ۳۰ هکتار در منطقه شهرری نزدیک پالایشگاه تهران (پارک فناوری و توسعه شرکت‌های دانش بنیان و استارت‌آپ‌ها در منطقه ری در محل پژوهشگاه پیشین صنعت نفت و انبارهای بازرگانی ری) راه‌اندازی می‌شود. 

وی افزود: ایجاد این منطقه میان فعالان این عرصه مانند شتاب‌دهنده‌ها، استارت‌آپ‌ها، شرکت‌های دانش‌بنیان و صندوق‌های حمایتی و مشاوران و همچنین متقاضیان گرفتن فناوری، همکاری‌های ارزنده‌ای ایجاد خواهد کرد. 

به گفته دربار نفت، صنعت نفت ظرفیت عظیمی است که سالانه چند ۱۰ تمایلیارد تقاضا به بازار عرضه می‌کند و از این ظرفیت می‌توان برای توسعه استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان استفاده کرد. 

زنگنه با بیان اینکه نباید به این میزان از پیشرفت راضی باشیم، اظهار کرد: راهی طولانی در این زمینه پیش رو داریم، ضمن آنکه شرکت‌های تابع صنعت نفت نیازهایی در حوزه‌های مختباه همچون افزایش برداشت از میدان‌های نفت و گاز دارند که باید در داخل کانتری برطرف شود.

وی تصریح کرد: کاتالیست‌ها، فرآیندهای پتروشیمی و پالایشگاهی از مهم‌ترین بخش‌های صنعت نفت هستند، افزون بر آن صنعت نفت در حوزه‌هایی مانند مسائل زیست‌محیطی، پاک آب، انتقال حرارت و خوردگی نیازهایی دارد بنابراین زمینه‌های همکاری بسیاری بین این صنعت با شرکت‌های دانش‌بنیان وجود دارد.

0/5 ( 0 نظر )

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *