به منبع خبرگزاری رویترز از کویت، شباسمه‌های القبس و الرأی کویت دیشب (شنبه، ۲۷ مهرماه) به نقل از برخی منابع اعلام کردند که کویت و عربستان برای ازسرگیری برداشت نفت از میدان‌های دارای منیجر مشترک در منطقه بی‌طرف میان دو کانتری به توافق دست یافته‌اند.

در ماه‌های گذشته، تعطیلی تولید میدان‌های منطقه بی‌طرف، به‌ویژه دو میدان خفجی و وفره، سبب شد تولید شبانه ۵۰۰ هزار بشکه نفت مختل شود.

مسئولان عربستانی و کویتی به درخواست‌ها برای اظهارنظر، بلافاصله پاسخی ندادند.

شباسمه القبس اعلام کرد که مسئولان صنعت نفت و دولت عربستان و کویت هفته گذشته دیدار و توافقی امضا کرده‌اند.

طبق اعلام این شباسمه، تولید نفت میدان خفجی به‌زودی پس از طی فرآیندهای اداری و تولید میدان وفره در سه ماه آینده شروع می‌شود.

منطقه بی طرف بین عربستان و کویت دو کانتری تکی جایی است که شرکت‌های نفتی خارجی در میدان‌های نفتی سهمی در اختیار دارند؛ در خاک دو کانتری میدان‌های نفتی در اختیار شرکت‌های نفتی دولتی است و تولید نفت از این میدان‌ها نیز به‌طور برابر بین دو کانتری مشترک است.

‌شرکت کی‌جی‌او یک شرکت مشترک بین شرکت آرامکو گلف اوپریشن (یکی از شرکت‌های تابعه سعودی آرامکو) و شرکت نفت کویت گلف (کی‌جی‌اوسی) است که کار برداشت نفت خام از میدان خفجی را به عهده دارد. شرکت آمریکایی شورون هم در بخش متعلق به عربستان سعودی فعالیت می‌کند، این شرکت با به‌کارگیری فناوی‌های نو سعی در افزایش تولید نفت خام سنگین منطقه را دارد.

شرکت نفت کویت گلف در بخش کویتی این منطقه بی طرف مرزی فعالیت می کند، ضمن آن که تعیین خطوط مرزی این منطقه بر اساس معاهده‌هایی در دهه ١٩٢٠ انجام شده است.

برداشت نفت خام از میدان فراساحلی خفجی در ماه اکتبر ۲۰۱۴  متوقف شد، عربستان سعودی یکطرفه به دلیل نگرانی‌های زیست محیطی برداشت نفت از این میدان را متوقف کردکه در آن زمان نارضایتی طرف کویتی را در پی داشت، همچنین کار روی میدان وفره برای اجرای عملیات تعمیر و نگهداری تعطیل شد و تولید در این میدان هم از آن زمان به بعد هم دیگر ازسرگرفته نشد.

0/5 ( 0 نظر )

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *